Kalendarze
Dni tygodnia
Pora dnia
Lista
Siatka
Prosty
niedz.
22

Racot. Tygiel kultur - 4 edycja

calendar-day
Czwarta edycja wydarzenia „Racot. Tygiel kultur”
Premiera 1 tomu autorskiej serii „Wielkopolskie krypty i podziemia”

Premiera 1 tomu autorskiej serii „Wielkopolskie krypty i podziemia”

Zapraszamy na prezentację najnowszej książki dra Emiliana Prałata z jego trzeciej, autorskiej serii wydawniczej. Najnowsza edycja to pierwszy tom „Wielkopolskich krypt i podziemi”. Książka powstała jako pokłosie stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz projektu grantowego Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Sztywna, przyciągająca wzrok oprawa, 272 strony tekstu, kilkadziesiąt fotografii, planów i przekrojów przebadanych i zinwentaryzowanych krypt, nekropolii, grobowców z 12 miejscowości (z powiatu kościańskiego, grodziskiego i śremskiego).

Książka dr. Emiliana Prałata poświęcona kryptom wielkopolskim i podziemiom to fascynująca i szczegółowa praca, która zasługuje na uwagę zarówno miłośników historii, jak i osób zainteresowanych ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor, z niezwykłą skrupulatnością, przedstawia szereg przykładów krypt zlokalizowanych na terenie Wielkopolski, szczegółowo dokumentując ich stan, historię oraz kontekst kulturowy. Omawiana publikacja jest pierwszą z zaplanowanej serii, co pozwala przypuszczać, że kolejne tomy będą stopniowo uzupełniać indeks ważnych dla tego tematu miejsc i ostatecznie stworzą kompendium wiedzy na temat wielkopolskich nekropolii.
Jednym z najważniejszych wątków, który przewija się przez książkę, jest kwestia ochrony krypt i ich znaczenia jako elementu dziedzictwa kulturowego. Autor podkreśla, że choć wiele z tych miejsc jest obecnie w złym stanie, ich zachowanie może stanowić ważny krok w kierunku ochrony regionalnej historii oraz stworzenia potencjalnej atrakcji turystycznej dla regionu. Krypta, będąca świadectwem przeszłości, staje się tu punktem wyjścia do szerszej refleksji nad losem zabytków w Polsce oraz możliwością ich adaptacji w nowoczesnej turystyce kulturowej. Publikacja wyróżnia się również pod względem formy. Bogata bibliografia świadczy o solidnym warsztacie badawczym autora, a aneksy dostarczają dodatkowych informacji. Wszystko to sprawia, że książka nie tylko dostarcza wiedzy, ale także inspiruje do własnych poszukiwań i odkrywania historii regionu – a także może stać się przewodnikiem dla tanatoturystyki, o której wspomina we wstępie autor.

Fragment recenzji dr inż. arch. Barbary Świt-Jankowskiej

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Premiera książki odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie, 14 czerwca, o godzinie 16:00. Poza częścią oficjalną związaną z książką, projektem badawczym i towarzyszącym mu wykładem, przewidziano również część artystyczną – recital wiolonczelowy  Aleksandry Awtuszewskiej oraz spotkanie przy kawie.


Aleksandra Awtuszewska, wiolonczelistka: absolwentka poznańskiej Szkoły Talentów, oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendystka włoskiej Academia Musicale Chigiana. Razem z kwartetem smyczkowym koncertowała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Współpracowała z Aleksander Maliszewski Band, orkiestrami : orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie, Sinfoniettą Polonia, Le Quattro Stagioni. Brała udział w Polskim wydaniu „Must be the music” razem z zespołem Dominiki Barabas. Przez 10 lat pracowała w orkiestrze Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie poszerzała swoje umiejętności, a także technikę gry pod wodzą najlepszych dyrygentów Polskich i zagranicznych. Od roku 2018 koncentruje się na grze w małych zespołach i projektach solowych. Poszerza swój warsztat pracy grając również na wiolonczeli elektrycznej, stosuje looper i multiefekt gitarowy do eksperymentowania z dźwiękiem. Przez ponad cztery lata współpracowała z zespołem „Tre Voci”, z którym to zespołem wykonała ponad 200 koncertów  na najważniejszych scenach w całej Polsce. Bierze udział w projekcie „Kolęda jest Kobietą” u boku basistki Joanny Dudkowskiej, wokalistki Kasi Pakowskiej i perkusistki Gosi Marciniak, z którymi w grudniu 2023 roku wydała płytę z polskimi kolędami i pastorałkami. Koncertuje  również z Beat Girls Trio w składzie Maria Murawą Fraska skrzypce oraz Natalią Janik-Zajmą skrzypce.  Ważną działalnością a zarazem pasją jest pedagogika. Z sukcesami kształci młodych adeptów sztuki gry wiolonczelowej w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Comments are closed.