Galerie

Fotorelacja z Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej

Fotorelacja z Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej

KOPASZEWSKA DROGA KRZYŻOWA

ŚLADAMI ZOFII I JANA KOŹMIANÓW

13.09.2015

Przy pięknej pogodzie i wśród malowniczych krajobrazów, w ostatnich promieniach pięknego lata, 13 września 2015 roku, wspólnie z radą sołecką Kopaszewa, parafią w Choryni i Rąbiniu, powrócono po latach do tradycji pieszej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Po przywitaniu pielgrzymów i uczestników przez ks. Mariana Derkaczewskiego, śpiewającą młodzież i sołtys Kopaszewa p. Joannę Ziętkiewicz, kilka słów do zebranych skierował Starosta Kościański Bernard Turski (który odczytał później rozważanie przy I stacji) oraz Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń Jacek Nowak (II stacja). Następnie przedstawiono w kilku zdaniach historię powstania Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej. Około 13:15 pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak. Wędrówce przewodniczyli księża Marian i Ryszard Jankowski. Rozważania przygotowane przez panią Annę Buksalewicz odczytywały kolejne osoby. Marsz uprzyjemniał grą na gitarze oraz śpiewem pan Narcyz Skorupski. W trakcie drogi można było posłuchać o historii Zofii i Jana Koźmianów, których osoby były w bieżącym roku motywem przewodnim. Po dotarciu  do Rąbinia każdy z uczestników mógł pokrzepić się ciastem i napojami oraz zwiedzić niedawno uratowany od zniszczenia za sprawą starań mieszkańców i proboszcza, kościół parafialny p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz przystanąć w zadumie przy grobie Zofii i pozostałych członków rodziny Chłapowskich. Również o nich powiedziano parę słów. Można było także usłyszeć co nieco o historii nekropolii, a także porozmawiać z potomkiem rodu panem Stanisławem Chłapowskim, który został przyjęty gromkimi oklaskami. Przedstawił on sylwetkę ostatniego z Chłapowskich pochowanego w Rąbiniu – swego wuja Dezyderego. Licząca 16 km malownicza pielgrzymka śladem miłości Zofii i Jana zakończyła się późnym wieczorem w Kopaszewie, gdzie każdy z uczestników otrzymał okolicznościową pocztówkę oraz certyfikat pielgrzyma. Do nabycia były również niedawno wydana książka o Kopaszewie oraz pocztówki przygotowane specjalnie na tę okazję. Pielgrzymowanie zwieńczyło wspólne spotkanie przy grillu i staropolskim bigosie.

Wśród pielgrzymów były rodziny z kilkuletnimi dziećmi, ale też seniorzy – jedna z uczestniczek miała 82 lata. Inna z kolei część trasy przebyła boso! Niezwykle malowniczy był pochód, który rozciągnął się między Rogaczewem Wielkim, a wieżą widokową na granicy Turwi i Rąbinia, gdzie przyłączyli się kolejni pątnicy. W sumie w drodze krzyżowej wzięło udział ponad 190 osób! O bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie trasy, a także przygotowanie grilla, zadbali jak zawsze niezawodni strażacy OSP z Kopaszewa.

Mamy nadzieję, że Kopaszewska Droga Krzyżowa w edycji pieszej z elementami historycznymi na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń nie tylko Kopaszewa i Rąbinia, ale także ziemi kościańskiej.

Wśród instytucji i osób prywatnych, dzięki którym udało się zorganizować pielgrzymowanie byli: Miasto i Gmina Krzywiń, „Danko” Sp. z o.o., Rzeźnictwo–Wędliniarstwo Zbigniew Domagała, Piekarnia GS Krzywiń oraz organizatorzy Drogi Krzyżowej.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani otrzymaniem fotografii, proszę o przesłanie e-maila, na który zwrotnie prześlę link do folderu ze zdjęciami. emilianpralat@gmail.com

Przeczytaj więcej – kliknij

''Fakty Kościańskie''16.09.2015, s. 19''Gazeta Kościańska'' 16.09.2015, s. 2