Promocja książki Miejsca i Sztuka. Wyskoć

Promocja książki Miejsca i Sztuka. Wyskoć

Wyskoć to jedna z najstarszych miejscowości Ziemi Kościańskiej. Na przestrzeni wieków należała do wielu rodów. Wyjątkowym w dziejach miejscowości był fakt, iż istniały w niej aż cztery świątynie, z czego trzy powstały w przeciągu niespełna 120 lat! Dzisiaj to jedna z mniejszych wsi Gminy Kościan.

Szósty tom z serii Miejsca i Sztuka to ponad 400 stron, na których opisano historię Wyskoci od czasów prehistorycznych po najnowsze. W sposób szczególny nacisk położono na dzieła sztuki i zabytki, jakie zachowały się w miejscowości. W książce odnajdziemy oryginalne, XIX-wieczne plany miejscowego kościoła, rekonstrukcje planistyczne wcześniejszej świątyni, ogrom niepublikowanych dotychczas źródeł. Mało kto wie, że Wyskoć wzorem Racotu należała do książąt Jabłonowskich, królów Niderlandów i wielkich książąt saksońsko-weimarskich.

Prezentowana książka to pierwsza tak wyczerpująca monografia miejscowości i jej zabytków.

PLAN PROMOCJI:

15:00 | kościół parafialny w Wyskoci | Msza w intencji fundatorów i budowniczych wyskockich świątyń oraz mieszkańców parafii i miejscowości

16:00 | kościół parafialny w Wyskoci | część oficjalna | wystąpienia | słowo recenzentów | prezentacja książki 

16:45 | kościół parafialny | okolicznościowy wykład dra Prałata przeplatany utworami organowymi, chóralnymi oraz inscenizacjami teatralnymi

19:00 | świetlica wiejska w Wyskoci | bankiet kawowo-staropolski połączony z biesiadą | warsztaty plastyczne dla dzieci

Promocji towarzyszyć będą okolicznościowe wystawy:

Najmłodszych uczestników spotkania zapraszamy na warsztaty plastyczne, które odbędą się w świetlicy w Wyskoci, a które poprowadzi jak zawsze niezawodna, Anna Miler! Rodziców zachęcam do oddania swych pociech w ręce niezwykle kompetentnej plastyczki, by sami mogli udać się w zakamarki Wyskoci.


Ze względu na prace drogowe na odcinku Wyskoć Mała – Wyskoć, możliwe będą utrudnienia komunikacyjne. Z tego też względu zalecany jest dojazd do Wyskoci od strony Turwi. Zalecany objazd z Kościana przez Racot – Choryń – Kopaszewo – Rogaczewo –  skrzyżowanie Turew/Wyskoć.

Od strony Poznania: Mosina – Czempiń – Gołębin Stary – Turew – Wyskoć – skrzyżowanie .

Od strony Leszna: Osieczna – Krzywiń – Jerka – Kopaszewo – Rogaczewo – Turew/Wyskoć – Skrzyżowanie.

Od strony Śremu: Błociszewo – Gołębin – Turew/Wyskoć


Katarzyna Zawada  – absolwentka  Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. dr hab. Antoniny Kowtunow. Z wykształcenia również pianistka. Animatorka kultury w lokalnym środowisku, dyrygent Chóru „Cantare” i kierownik muzyczny „Zespołu Salonowego” w Ośrodku Kultury w Żegocinie. W roku 2017 otrzymała Brązową Odznakę Honorową przyznaną przez Polski Związek Chórów i Orkiestr  w Ostrowie  Wielkopolskim za zasługi w pracy społecznej Związku. Wydała już dwie płyty – „Niezapomniane przeboje Anny German” oraz „Najpiękniejsze kolędy”. 

Chór „Cantare” powstał w 2005 roku w Ośrodku Kultury w Żegocinie z inicjatywy Zofii Zawady. Od roku 2010 dyrygentką jest Katarzyna Zawada.  Repertuar chóru obejmuje pieśni niemal wszystkich epok i wielu stylów, prezentując utwory  z bogatej literatury chóralnej. Chór „Cantare”  koncertuje podczas uroczystości lokalnych i regionalnych. Bierze czynny udział w Modlitewnych Spotkaniach Chórów Parafialnych, a także spotkaniach Związku Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski.  Uświetniał Uroczystość Św. Wiktorii – dziewicy i męczennicy w Łowiczu, Mszę w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej  w Krzeszowie oraz Ogólnopolski Zlot Szafarzy w Licheniu, a także  prymicje. Zdobył Główną Nagrodę podczas Diecezjalnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej „SACROSONG 2014”. W ubiegłym roku chór uświetniał Mszę Świętą  w Bazylice Św. Józefa w Kaliszu transmitowaną przez Telewizję „Trwam”.   W tym samym roku zrealizował projekt „Radość niepodległości” wykonując cykl koncertów  pieśni patriotycznych w swoim regionie. Dorobek Chóru obejmują 3 płyty:  „Żegocińskiej Pani”; „Bóg jest miłością” oraz  „Kolędy i Pastorałki”.


Dominik Kaczmarek – studiuje organy na Wydziale Instrumentalnym poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Sławomira Kamińskiego oraz asystenta mgra Jakuba Pankowiaka. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie organów mgra Zbigniewa Radowskiego.  W 2015 roku uzyskał wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, a także tytuł laureata III nagrody na XII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów. W 2017 roku został wyróżniony  w Makroregionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Inowrocławiu. Swoje umiejętności doskonali, biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą, prowadzonych przez wybitnych organistów takich jak: Martin Schmeding, Matthias Maierhofer, Jarosław Tuma, Jan Dolezel, Maude Gratton (w zakresie interpretacji muzyki organowej różnych epok), Tomasz Orlow, Laszlo Fassang, Adam Tański, Baptiste-Florian Marle-Ouvard, Tomasz Adam Nowak, Henryk Jan Botor, Naji Hakim oraz Karol Mossakowski (w dziedzinie improwizacji organowej). Regularnie występuje podczas południowych koncertów organowych w Farze Poznańskiej, a także na koncertach kameralnych z cyklu „Muzyka i Słowo” w Sanktuarium Najdroższej Krwi Chrystusa w Poznaniu. W kręgu jego zainteresowań znajduje się muzyka liturgiczna, którą wykonuje, pełniąc funkcję organisty w Kościele Świętego Marcina w Poznaniu.


Wystawa TEMPORA CHRISTIANA

Św. Augustyn odwołujący się do wielkiego przełomu dziejowego i wkroczenia historii na nowe tory, sformułował termin Tempora Christiana – czasy chrześcijańskie, które poza oczywistym duchowym wymiarem należy rozumieć jako początki europeizacji. Europa w zbliżonej do obecnej formie, pod względem etnicznym i politycznym, kształtowała się stopniowo, w czasie około 200 lat pomiędzy połową IX a połową XI w. Wiek X, w którym chrześcijaństwo dotarło do naszych ziem, przyniósł ponad dwukrotne poszerzenie obszaru cywilizacji, do dziś nazywanej europejską. Państwa powstające wówczas, w większym lub mniejszym stopniu i kształcie przetrwały do współczesności, łączyła przede wszystkim religia chrześcijańska, stająca się pierwszym czynnikiem unifikującym kontynent. Dzisiejsza mapa Europy to efekt ówczesnych przemian. Wówczas, po raz pierwszy na naszym kontynencie powstała „wspólnota komunikatywna” z racji używania ponadnarodowych języków: greki na wschodzie, łaciny na zachodzie. Chrzest, czyli wstąpienie w poczet Kościoła, stawał się kamieniem milowym w dziejach państw europejskich.

 

Wystawa OBLICZA SACRUM 

Wystawa „Oblicza sacrum” przybliża ulotną sferę, która trwa na Ostrowie Tumskim już od ponad 1000 lat. Zaciszna wyspa to jedno z niewielu miejsc w Poznaniu, w którym na co dzień duchowość przeważa nad powszedniością dnia codziennego. Od wieków strzegą go świątynie – w niektórych nadal trwają modlitwy, a do niektórych już nigdy nie wejdziemy. W trakcie badań wykopaliskowych archeolodzy odkrywają kruche ślady strefy sacrum, które są świadectwem życia dawnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego.