Nocne zwiedzanie powiatu kościańskiego – 2024

Nocne zwiedzanie powiatu kościańskiego – 2024

Nocne zwiedzanie Powiatu Kościańskiego już po raz 5! Inicjatywa rozpoczęta przez dra Emiliana Prałata, a obecnie wspierana przez Fundację „Bonum adipisci” – Dążyć do dobra, w tym roku w jeszcze szerszym zakresie przedstawi piękno wyjątkowych miejsc powiatu kościańskiego. Celem wydarzenia jest przybliżenie szczególnych obiektów: sakralnych i świeckich, ale również przyrodniczych, które na pozór znamy, ale jak się często okazuje, są pełne tajemnic. Swoją historią, pięknem zabytków i losami losów z nimi związanych – zachwycają! Ogólnopolska Noc Muzeów odbywa się w maju, jednak z racji wielości wydarzeń wówczas się odbywających, a w konsekwencji niemożności bycia w wielu miejscach jednocześnie, postanowiliśmy zaproponować Państwu alternatywny termin i konkretny fragment Wielkopolski. Jesteśmy przekonani o potencjale turystyczno-kulturowym i krajoznawczym powiatu kościańskiego, stąd nasze do niego zaproszenie. Mamy pewność, że również tegoroczna edycja spotka się z Państwa uznaniem. Również tym razem, poza zwiedzaniem, w programie mamy również koncert! Cieszymy się, że dzięki wsparciu władz powiatu i dofinansowaniu projektu, możemy również promować wspaniałe tradycje muzyczne.

W 2024 roku zapraszamy na oprowadzania 27 lipca. Wszystkie je prowadzić będzie dr Prałat. Poniżej zamieszczamy wstępny program wydarzenia:

Rozpoczynamy w Czerwonej Wsi. Pałac stopniowo się zmienia. Obecnie wymieniany jest dach, zniknęły również ścianki działowe we wnętrzach. Miejsce niezmiennie cieszy się sporym zainteresowaniem, dlatego i w tym roku liczymy na Państwa liczną obecność. Będzie to prawdopodobnie jedna z ostatnich okazji by zobaczył pałac w obecnej formie. W tym roku zapraszamy również na zwiedzanie kościoła i krypty Chłapowskich – pierwszy raz podczas Nocnego zwiedzania Ziemi Kościańskiej. Na zakończenie zapraszamy przed pałac na koncert kwintetu instrumentów dętych blaszanych – Grupa B(l)acha. Lekki i przyjemny repertuar, który powinien wprowadzić nas w wyśmienity nastrój.

Drugim punktem będzie Gryżyna. W tym roku ukaże się kolejny tom z serii „Miejsca i Sztuka” dedykowany tej właśnie miejscowości. Zapraszamy do zajrzenia do dworku Zakrzewskich, ich krypty oraz kościoła. Przy tej okazji będziemy mieli sposobność zobaczyć wyjątkową pamiątkę związaną z Mickiewiczem, a pochodzącą z Gryżyny!

Również po raz pierwszy zaglądamy do Głuchowa. Rozpoczniemy od pałacu Żółtowskich, następnie zajrzymy do krypty Żółtowskich by wędrówkę zakończyć w kościele. Pałac wymaga pilnego remontu, jednak dzięki uprzejmości obecnych właścicieli będziemy mogli zwiedzić to wyjątkowe miejsce.

O 21:00 spotykamy się w największym kościele powiatu – kościańskiej farze. Poznamy jej historię, obejrzymy najcenniejsze zabytki, a na koniec będziemy mieli wyjątkową sposobność wysłuchania koncertu zespołu Liarman – polsko-hiszpańskiego tercetu, który zaprezentuje muzykę średniowieczną, renesansową, tańce dworskie, muzykę inspirowaną orientem, tradycją arabską i bałkańską!

Zwieńczeniem tegorocznego Nocnego zwiedzania będzie wizyta w Starym Gołębinie. W ubiegłym roku miejsce okazało się jedną z największych atrakcji. Podczas tegorocznej edycji poza zwiedzaniem kościoła, czekać będzie na nas niespodzianka w postaci niewielkiej inscenizacji teatralnej.

Zapraszamy!

Czerwona Wieś – Gmina Krzywiń

Gryżyna – Gmina Kościan

Głuchowo – Gmina Czempiń

Kościan – miasto Kościan

Stary Gołębin – Gmina Czempiń

Piękny powiat kościański!