Noc Muzeów 2020!

Noc Muzeów 2020!

Epidemia koronawirusa spowodowała, że nie udało się nam spotkać w ramach majowej edycji Nocy Muzeów. Dlatego zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z piątku na sobotę, z 31 lipca na 1 sierpnia. Ze względów sanitarnych musimy ograniczyć liczebność uczestników naszego spotkania – w każdej grupie może się znaleźć maksymalnie 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń! Prosimy o przemyślane deklaracje udziału. Przed wejściem będziemy imiennie sprawdzać listy obecności. Osoby nie będące na nich nie będą wpuszczane! Jeżeli pojawią się wolne miejsca, będzie można po wpisaniu się na listę uczestniczyć w oprowadzaniu. Prosimy o rozważne zapisywanie się. Nie blokujmy miejsc tym, którzy chcieliby wziąć udział w wydarzeniu, a nie będą mogli ponieważ ktoś pochopnie się zapisze, a z czasem się rozmyśli. Jedna osoba zgłasza tylko siebie! Każdy musi być zgłoszony indywidualnie – jedna osoba nie może zgłosić kilku osób! Proszę to mieć na uwadze! Chcecie Państwo wziąć udział w Nocy Muzeów np. w 4 osoby, wtedy czterokrotnie dokonujecie rejestracji każdej osoby z osobna.


Zwiedzanie odnowionych organów o godzinie 22:10. Zbiórka przy wejściu na emporę organową (z lewej strony, przy krzyżu, pod tablicą pamiątkową).


16:00 GORZELNIA W TURWI – REJESTRACJA KLIKNIJ 4 MIEJSCA| Jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania możliwe będzie zapoznanie się z procesem produkcji spirytusu rolniczego, historią gorzelnictwa wielkopolskiego, ale i turewskiego, obejrzenie wyjątkowej ekspozycji złożonej z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Do tego wszystkiego fascynująca opowieść kierownika gorzelni i twórcy muzeum i rzecz jasna zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich)! Podczas zwiedzania wnętrza gorzelni obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami zwiedzania!


18:00 GORZELNIA W TURWI – REJESTRACJA KLIKNIJ BRAK MIEJSC| Jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania możliwe będzie zapoznanie się z procesem produkcji spirytusu rolniczego, historią gorzelnictwa wielkopolskiego, ale i turewskiego, obejrzenie wyjątkowej ekspozycji złożonej z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Do tego wszystkiego fascynująca opowieść kierownika gorzelni i twórcy muzeum i rzecz jasna zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich)! Podczas zwiedzania wnętrza gorzelni obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami zwiedzania!


19:00 PAŁAC W KOPASZEWIE – REJESTRACJA KLIKNIJ BRAK MIEJSC| Zapraszamy do obejrzenia i poznania pałacu w Kopaszewie oraz pobliskiej kaplicy Skórzewskich. O wyjątkowości miejscowości świadczy fakt, iż gościł tu Adam Mickiewicz, Helena Modrzejewska czy prezydent Ignacy Mościcki. Dzisiaj to siedziba jednego z zakładów należących do Spółki DANKO i symbol nowoczesnego rolnictwa. W tym wyjątkowym miejscu przeszłość łączy się z teraźniejszością, a o jego unikatowości świadczą wspaniałe biografie osób tu mieszkających i żyjących. To właśnie tu mieszkał przez jakiś czas Jan Koźmian, twórca pojęcia praca organiczna. To tutaj przechowywano pamiątki po księżnej łowickiej, siostrze generałowej Chłapowskiej i bratowej cara Mikołaja I. W jaki sposób trafiły to z Warszawy? Co stało się z nimi po 1939 roku i gdzie znajdują się dzisiaj? Ciekawi Was odpowiedź? Zapraszamy do odkrycia Kopaszewa! Podczas zwiedzania obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami oprowadzania!


20:00 GORZELNIA W TURWI – REJESTRACJA KLIKNIJ BRAK MIEJSC| Jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania możliwe będzie zapoznanie się z procesem produkcji spirytusu rolniczego, historią gorzelnictwa wielkopolskiego, ale i turewskiego, obejrzenie wyjątkowej ekspozycji złożonej z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Do tego wszystkiego fascynująca opowieść kierownika gorzelni i twórcy muzeum i rzecz jasna zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich)! Podczas zwiedzania wnętrza gorzelni obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami oprowadzania!


20:00 KOPASZEWO I KOBIETY! – REJESTRACJA KLIKNIJ BRAK MIEJSC| Wydawałoby się, że będąc w niewielkim Kopaszewie, trudno będzie znaleźć wątki kobiecie. Nic bardziej mylnego! Podczas godzinnego spaceru po parku, pałacu, kaplicy usłyszymy (i zobaczymy) wyjątkowe kobiety, które swym charakterem (i temperamentem), pracą i urodą na stałe wpisały się nie tylko w historię tej miejscowości i regionu, ale zyskały uznanie daleko poza granicami Europy (i nie chodzi tylko o Helenę Modrzejewską!). Kobiety i Kopaszewo?! = Fascynująca opowieść w jednym z najpiękniejszych pałaców Wielkopolski. Podczas zwiedzania obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami oprowadzania!


22:00 GORZELNIA W TURWI – REJESTRACJA KLIKNIJ BRAK MIEJSC | Jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania możliwe będzie zapoznanie się z procesem produkcji spirytusu rolniczego, historią gorzelnictwa wielkopolskiego, ale i turewskiego, obejrzenie wyjątkowej ekspozycji złożonej z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Do tego wszystkiego fascynująca opowieść kierownika gorzelni i twórcy muzeum i rzecz jasna zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich)! Podczas zwiedzania wnętrza gorzelni obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami oprowadzania!


21:00 KOPASZEWO – TU WARTO BYĆ! – REJESTRACJA KLIKNIJ BRAK MIEJSC | Kto i dlaczego przyjeżdżał do Kopaszewa? Jak zmieniał się pałac podczas zjazdów rodzinnych, polowań czy balów? Dlaczego do Kopaszewa przyjechał Mickiewicz, Mościcki i … gen. Wojciech Jaruzelski? Przyjdź a się dowiesz! Podczas zwiedzania obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami oprowadzania!


23:00 KOŚCIÓŁ W RACOCIE – KONCERT ORGANOWY BEZ ZAPISÓW| wyjątkowa okazja do wysłuchania koncertu na organach firmy Bracia Walter, które zostały w bieżącym roku poddane kompleksowej renowacji. Instrument ufundowała wielkoksiążęca rodzina von Sachsen-Weimar-Eisenach. Dzięki renowacji wyjątkowy instrument będzie mógł pokazać swoje możliwości. Surowe – mimo barokowego charakteru – wnętrze wypełni się światłem, dźwiękiem i słowem! Usłyszymy m.in. Bacha, Haendla, Clarka, ale i polskich kompozytorów. Dla ciekawskich zaplanowaliśmy oglądanie instrumentu wspólnie z organmistrzami, którzy wykonywali prace konserwatorskie. Będzie to unikatowa szansa zerknięcia do wnętrza organów. Podczas koncertu obowiązują obostrzenia sanitarne, tak jak podczas każdej mszy czy nabożeństwa. 


24:00 GORZELNIA W TURWI – REJESTRACJA KLIKNIJ 10 MIEJS| Jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania możliwe będzie zapoznanie się z procesem produkcji spirytusu rolniczego, historią gorzelnictwa wielkopolskiego, ale i turewskiego, obejrzenie wyjątkowej ekspozycji złożonej z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Do tego wszystkiego fascynująca opowieść kierownika gorzelni i twórcy muzeum i rzecz jasna zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich)! Podczas zwiedzania wnętrza gorzelni obowiązuje: zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dwumetrowego dystansu między uczestnikami oprowadzania!


Inicjatywa Nocy Muzeów 2020 w powiecie kościańskim pojawiła się w czerwcu. Jej pomysłodawcą i koordynatorem jest Emilian Prałat. Dzięki wsparciu Grzegorza Koniecznego, kierownika Muzeum Gorzelnictwa w Turwi należącego do TOP Farms Wielkopolska, Tadeusza Spurtacza, dyrektora Zakładu Nasienno-Rolnego Kopaszewo wchodzącego w skład Spółki DANKO i ks. Stanisława Tokarskiego, proboszcza parafii w Racocie udało się stworzyć pewną alternatywę, która jakkolwiek będzie musiała być ograniczona co do rozmiarów, to jednak jest – mamy nadzieję – oznaką powrotu do normalności w obie koronawirusa.