Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie, powielanie (łącznie z kserokopiowaniem), przenoszenie na inne nośniki bez pisemnej zgody Autora jest traktowane jako naruszenie praw autorskich, łącznie z konsekwencjami przewidzianymi w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24 z 23.02.1994 r., poz. 83).
10.09.2017 | Kopszewska Droga Krzyżowa
|III edycja Pieszej Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej odbędzie się 10 września 2017 roku. Tegoroczna wędrówka będzie poświęcona Wandzie z Potworowskich Chłapowskiej. Przybliżając jej życie i działalność przypomnimy także postać jej syna – Dezyderego, którego 20 rocznica śmierci przypada w tym roku. Swój udział w Drodze Krzyżowej zapowiedzieli potomkowie Wandy zarówno z rodziny Potworowskich jak i Chłapowskich. Zwyczajowo podczas przemierzania pól, łąk i lasów będziemy mieli okazją zapoznać się z ciekawostkami i anegdotami historycznymi związanymi nie tylko z przypominanymi w tym roku postaciami, ale również z regionem. Zachęcamy do zapoznania się ze wstępnym planem tegorocznej Drogi. Podczas marszu odczytywać będziemy rozważania poświęcone dobru. W połowie pielgrzymowania zatrzymamy się w Rąbiniu, by nawiedzić grób Wandy oraz odpocząć w przepięknym wnętrzu miejscowego kościoła parafialnego – niewątpliwej perły regionu. Godzinna przerwa będzie również okazją do pokrzepienia się przy domowej roboty wypiekach przygotowanych przez mieszkanki Rąbinia, Rogaczewa i Kopaszewa. Nad bezpieczeństwem pątników czuwać będą jak zawsze niezastąpieni strażacy z OSP Kopaszewo i Rąbiń.
Również w roku 2017 Kopaszewska Droga Krzyżowa objęta została patronatem honorowym Jego ekscelencji Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego. Wyjątkowość tegorocznego wędrowania wynikać będzie z faktu, iż dzięki wspólnemu wysiłkowi Komitetu Społecznego oraz rzeszy ludzi wrażliwych na historię i pamięć o przeszłości, odnowiona zostanie część kaplic. By odnowić wszystkie będziemy potrzebować jeszcze środków, dlatego podczas Drogi Krzyżowej będziemy kwestować na rzecz dokończenia prac renowacyjnych.
Dołącz do naszej grupy na FB i bądź na bieżąco!
Tegoroczna – już trzecia – piesza Kopaszewska Droga Krzyżowa w sposób szczególny poświęcona będzie hasłu “Dążyć do dobra” oraz jego realizacji w życiu i działalności Wandy z Potworowskich Chłapowskiej. Już 10 września sprzed kaplicy w Kopaszewie wyruszymy na szlak wspólnie z wnuczką Wandy oraz potomkami rodzin Chłapowskich i Potworowskich. Wzorem lat ubiegłych, także tym razem będziemy mogli posłuchać opowieści o obu rodzinach, regionie oraz historii. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z krótkim biogramem Wandy oraz tegorocznym projektem certyfikatu pielgrzyma.

Wanda z Potworowskich Chłapowska była żoną Mieczysława, rozstrzelanego przez Niemców na rynku kościańskim w 1939 roku. Urodziła się 3 listopada 1882 roku w Goli. Zasłynęła jako protektorka i dobrodziejka młodzieży, wspierała kolonie Towarzystwa Ziemianek Wielkopolskich. Wspólnie z mężem wspierała Zakład Dzieci Kresowych w Choryni, Związek Polaków z Kresów Wschodnich, Bratnią Pomoc Studentów Uniwersytetu Poznańskiego, Zakład św. Kazimierza w Poznaniu, Dom Sióstr Służebniczek w Żninie i Krzywiniu, Dom Sióstr Miłosierdzia w Kościanie i Bydgoszczy, Zakład Gąsiorowskich w Poznaniu, Towarzystwo Pomocy dla Inteligencji, Komitet Tanich Kuchen im. ks. Kardynała Dalbora[1]. Należała również do Związku Młodych Polek, Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Żeńskiej, Towarzystwa Czytelni Ludowych, Ligii Katolickiej, Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Związku Harcerstwa Polskiego, Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Poznaniu, przewodziła Towarzystwu Włościanek w Wyskoci. W uznaniu zasług za działalność charytatywną i na rzecz Kościoła, w czerwcu 1929 roku została odznaczona orderem papieskim Pro Ecclesia et Pontifice. Wcześniej, w 1928 otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.
Po wojnie przez 14 lat mieszkała w Gostyniu. Ostatnie tygodnie życia spędziła w Domu Sióstr Miłosierdzia prowincji poznańskiej w Chełmnie nad Wartą, gdzie zmarła 4 lipca 1959 roku.
[1] D. Chłapowski, Kronika rodzinna, t. 2, Kraków 1978, s. 34.
© Copyright by Emilian Prałat 2016, www.epralat.edu.pl MIEJSCA I SZTUKA. RĄBIŃ