Wyskoć to jedna z najstarszych miejscowości Ziemi Kościańskiej. Na przestrzeni wieków należała do wielu rodów. Wyjątkowym w dziejach miejscowości był fakt, iż istniały w niej aż cztery świątynie, z czego trzy powstały w przeciągu niespełna 120 lat! Dzisiaj to jedna z mniejszych wsi Gminy Kościan.

Szósty tom z serii Miejsca i Sztuka to ponad 330 stron, na których opisano historię Wyskoci od czasów prehistorycznych po najnowsze. W sposób szczególny nacisk położono na dzieła sztuki i zabytki, jakie zachowały się w miejscowości. W książce odnajdziemy oryginalne, XIX-wieczne plany miejscowego kościoła, rekonstrukcje planistyczne wcześniejszej świątyni, ogrom niepublikowanych dotychczas źródeł. Mało kto wie, że Wyskoć wzorem Racotu należała do książąt Jabłonowskich, królów Niderlandów i wielkich książąt saksońsko-weimarskich.

Prezentowana książka to pierwsza tak wyczerpująca monografia miejscowości i jej zabytków.

WSTĘPNY PLAN

15:00 | kościół parafialny w Wyskoci | …..

16:00 | kościół parafialny w Wyskoci | część oficjalna | wystąpienia | słowo recenzentów | prezentacja książki | okolicznościowy wykład dra Prałata przeplatany utworami organowymi, chóralnymi oraz inscenizacjami teatralnymi

17:30 | kościół parafialny | recital chóru Cantare oraz sopranistki Katarzyny Zawady

18:30 | świetlica wiejska w Wyskoci | bankiet kawowo-staropolski | warsztaty plastyczne dla dzieci

Promocji towarzyszyć będą okolicznościowe wystawy:

Katarzyna Zawada urodziła się w Żegocinie koło Pleszewa. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. dr hab. Antoniny Kowtunow. W 2018 roku obroniła magisterium na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest animatorką kultury w lokalym środowisku, dyrygentką chóru „Cantare” i kierownikiem muzycznym Zespołu Salonowego w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Jest laureatką I miejsca – „Złotej Eurydyki” II Międzynarodowego Festiwalu Piosenki –  Anna German, Moskwa 2015 oraz wielu innych konkursów, festiwali krajowych   i międzynarodowych.

Chór „Cantare” powstał w 2005 roku w Ośrodku Kultury w Żegocinie z inicjatywy Zofii Zawady. Od roku 2010 dyrygentką jest Katarzyna Zawada.  Repertuar chóru obejmuje pieśni niemal wszystkich epok i wielu stylów, prezentując utwory  z bogatej literatury chóralnej. Chór „Cantare”  koncertuje podczas uroczystości lokalnych i regionalnych. Bierze czynny udział w Modlitewnych Spotkaniach Chórów Parafialnych, a także spotkaniach Związku Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski.  Uświetniał Uroczystość Św. Wiktorii – dziewicy i męczennicy w Łowiczu, Mszę w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej  w Krzeszowie oraz Ogólnopolski Zlot Szafarzy w Licheniu, a także  prymicje. Zdobył Główną Nagrodę podczas Diecezjalnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Religijnej „SACROSONG 2014”. W ubiegłym roku chór uświetniał Mszę Świętą  w Bazylice Św. Józefa w Kaliszu transmitowaną przez Telewizję „Trwam”.   W tym samym roku zrealizował projekt „Radość niepodległości” wykonując cykl koncertów  pieśni patriotycznych w swoim regionie. Dorobek Chóru obejmują 3 płyty:  „Żegocińskiej Pani”; „Bóg jest miłością” oraz  „Kolędy i Pastorałki”.