Prezentacja książki poświęconej siedzibom rodu Żółtowskich

Prezentacja książki poświęconej siedzibom rodu Żółtowskich

9 kwietnia planujemy prezentację książki “Ród historii – historia rodu. Archiwum rodu Żółtowskich. Ikonografia siedzib z powiatu kościańskiego”. Odbędzie się ona w sali konferencyjnej na terenie DPS Jarogniewice, mieszczącego się w dawnych zabudowaniach należących do rodziny Żółtowskich. Ze względu na charakter miejsca: placówkę opiekuńczo-rehabilitacyjną, w sposób niezwykle odpowiedzialny i rygorystyczny podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa zdrowia nie tylko uczestników spotkania, ale przede wszystkim podopiecznych ośrodka. Prosimy zatem o bezwzględne przestrzeganie wszystkich zaleceń sanitarno-epidemiologicznych oraz zrozumienie dla naszych działań. Maseczki nie są obowiązkowe, natomiast zachęcamy do korzystania z nich, podobnie jak z dezynfekcji rąk.

Uroczystość odbędzie się w sali konferencyjnej w oficynie na prawo od pałacu. Prosimy o kierowanie się we wskazane miejsce zgodnie z oznaczeniami. W chwili obecnej nie gwarantujemy miejsc siedzących, dlatego też prosimy o zrozumienie. 120 zgłoszonych i zarejestrowanych osób otrzymało już imienne wejściówki.

Prosimy o zapoznanie się z informacją nt. miejsc parkingowych (poniżej).

Publikacja do drugi tom z serii “Rod historii – historia rodu”. Tym razem poświęcony jest archiwum Żółtowskich, nieznanemu, zapomnianemu, lecz kryjącemu w sobie wyjątkowo cenne materiały. Ich upublicznienie stało się możliwe dzięki przychylności Archiwum Państwowego w Lesznie z jego dyrektorem dr Elżbietą Olender na czele oraz dzięki wsparciu Powiatu Kościańskiego, Gminy Czempiń i Gminy Śmigiel. Bogactwo materiałów skłoniło nas do ich podzielenia na dwa tomy. W pierwszym pokażemy siedziby, w drugim życie rodzinne w nich się toczące. Wśród udostępnionych przez potomków rodu zdjęć, znalazły się unikatowe fotografie Jana Bułhaka. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami recenzji prof. Krzysztofa Chłapowskiego, która znalazła się w “Wiadomościach Ziemiańskich”:

Fotografie, a zwłaszcza zdjęcia założeń architektonicznych i ich wnętrz, to bardzo ważne źródło historyczne pozwalające spojrzeć na świat, którego już nie ma. Pozwalają uplastycznić wyobrażenie o przeszłości. Zwłaszcza wtedy gdy powstały nie z myślą o walorach ekspozycyjnych lecz jako świadectwo rzeczywistości.  

Autor, znany już historyk sztuki, autor siedmiotomowej i nagradzanej serii Miejsca i Sztuka oraz innych publikacji, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wprowadził do obiegu naukowego i popularnego nieznane fotografie pochodzące ze zbiorów rodzinnych, a głównie ze zbiorów Teresy Jakubowskiej. ale także Jana Żółtowskiego i prof. Jana Skuratowicza.  (…) Szczególnie interesujący jest wybór zdjęć z trzech albumów autorstwa nestora polskiej fotografii Jana Bułhaka (1876-1950). Wszystkie trzy dotyczą Jarogniewic, zostały wykonane w 1928 r.  i zawierają łącznie 66 fotografii znakomitej jakości.  Ta część publikacji poprzedzona jest szkicem p.t. Fotografia jako źródło historyczne i nośnik pamięci. Albumy Jana Bułhaka. Ogółem publikacja zawiera 89 zdjęć w tym – co jest szczególnie rzadkie – 22 to zdjęcia wnętrz. Materiały ikonograficzne to wyjątkowe świadectwo epoki i jej uroku, zwłaszcza zdjęcia wnętrz.   Staranność opracowania autorskiego i wydawniczego, wykorzystanie źródeł rękopiśmiennych i drukowanych, aparat naukowy, unikatowość zdjęć – to wszystko powoduje, że ta publikacja to rarytas wydawniczy nie tylko dla historyków architektury i kultury ale i dla wszystkich interesujących się dziejami ziemiaństwa i jego siedzib.

Ze względu na chorobę ministra Dziedziczaka uroczystość wręczenia odznaki honorowej “Zasłużony dla Kultury Polskiej” zostanie przełożona na inny termin.

W trakcie uroczystości możliwe będzie spotkanie i porozmawianie z potomkami rodziny Żółtowskich, jak również – w zależności od możliwości – zwiedzenie parku i pałacu jarogniewickiego. 

Podczas części artystycznej usłyszymy utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w aranżacji Agnieszki Szymańskiej.

Comments are closed.